За първи път лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не само няма да е

...
За първи път лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не само няма да е
Коментари Харесай

Новата роля на Бойко Борисов и първият тест за управлението

За първи път водачът на ГЕРБ Бойко Борисов не само няма да е министър-председател на държавно управление с мандата на ГЕРБ, само че ще би трябвало да поеме и нова, нетипична за него роля – да обезпечава тила на ръководството в Народното събрание.

Въпреки Съвета за взаимно ръководство, образуван от четирите политически сили във властта - ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица, “Има подобен народ ” (ИТН) и „ Демокрация, права и свободи “ - Движение за права и свободи, на неговите рамене тежи задачата да е главният координатор и поръчител за стабилността на ръководещата коалиция. Това включва освен образуване на парламентарна поддръжка за основни законопроекти, само че и балансирането на постоянно спорните ползи на сътрудниците в този съюз.
Зад фронтовата линия
Причината е, че от всички останали партии, подкрепящи държавното управление, единствено той работи като народен представител. Председателят на Има Такъв Народ Слави Трифонов не взе участие в активността на Народното събрание. Временно ръководещият Българска социалистическа партия Атанас Зафиров, както и управлението на парламентарната група на левицата Борислав Гуцанов и Манол Генов, се снабдиха с министерски кресла. Извън Народното събрание от години е и Ахмед Доган, комуто се наложи непредпазливо да се върне в оперативната политика и още веднъж да се заеме със стратегическото управление, откакто неговият любимец Делян Пеевски затвърди контрола си над Движение за права и свободи.

Задачата пред Борисов се усложнява в допълнение от нуждата да съгласува дейностите си с сътрудници, чиито упоритости и цели постоянно са в спор. Тежестта се усилва и заради неналичието на основни фигури в парламентарната група на ГЕРБ, ангажирани в изпълнителната власт. Партията изпрати там “първия си ешелон ”, както го дефинира и самият водач - Росен Желязков, Томислав Дончев, Теменужка Петкова, Даниел Митов. От ПГ на ГЕРБ към министерствата на външните работи и на правораздаването поеха и Георг Георгиев и Георги Георгиев.

Сега на Бойко Борисов ще му се наложи да показва умения на пълководец и модератор, с цел да предотврати разцепления и в групата си, и в парламентарното болшинство, както и да минимизира рисковете от неуспех на ръководството. Тази позиция изисква освен опит и политически инстинкт, само че и дарба да балансира сред преданост към личната си партия и поддържането на нежното единение на обединението.
Първият тест
За ГЕРБ е от голяма важност да удържи колкото може по-дълго властта, получена след седем несполучливи опита за постоянен кабинет. В реалност най-сериозният тест за актуалното ръководство следва в Народното събрание - и това ще е изборът на членове на регулаторите и на правосъдната власт.

До средата на февруари би трябвало да е подготвена хронограмата за избор на контролни и регулаторни органи, при която всички органи с изминал мандат следва да бъдат попълнени в границите на 1 година от подписването на управническото съглашение. А то планува, че предпочитаните, “чието попълване стартира директно след приемане на хронограмата са: Висш правосъден съвет (ВСС), Инспекторат към Висш съдебен съвет, Омбудсман, Комисия за противопоставяне на корупцията, Комисия за лишаване на нелегално добитото имущество, Сметна палата ”.

Премине ли четворният политически съюз през тези идни избори, без да се разпадне, възможностите му за по-дълъг живот се удължават доста.
Има ли пети в обединението
От самото начало на основаването на държавното управление вървят спекулации и догадки, че петият съдружен сътрудник е Делян Пеевски. Поддръжниците на ръководството ги отхвърлят с аргумента, че съперникът на Пеевски и неговото “ДПС Ново начало ” е сътрудник на ГЕРБ, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ. Съвсем скоро ще проличи по разпределението на постовете и порциите - при назначението на регионалните шефове от премиера Росен Желязков. По време на двете служебни държавни управления, ръководени от близкия до ГЕРБ Димитър Главчев, за регионални шефове в смесените региони и за заместник-областни в други бяха назначавани хора от кръга на Пеевски. Как ще постъпи Желязков ще се разбере още тази седмица. До 22 януари ГЕРБ, БСП, Има Такъв Народ и групировката на Ахмед Доган би трябвало да му дадат описи с имена.

В Народното събрание взаимоотношенията сред Борисов и Пеевски ще бъдат под лупа, защото могат да се окажат основен фактор за стабилността на обединението. Агресивният метод на Пеевски, ориентиран основно към ПП-ДБ, до момента нормално е заобикалял водача на ГЕРБ, като в същото време Борисов се е пазел от открита борба със санкционирания за корупция от Съединени американски щати и Англия олигарх.
Догодина на президентските избори…
В тази нова позиция - да пази гърба на държавното управление, Борисов ще би трябвало да разчита на дългогодишния си опит като водач и умеенето да маневрира в комплицирани политически обстановки. Задачата няма да е лесна – както поради нестабилния темперамент на обединението, по този начин и поради разноликата съпротива, част от която е и Движение за права и свободи на Пеевски.

С друга партия от опозиционния лагер като проруската  “Възраждане ” лидерът на ГЕРБ намира общ език - дали своят вот са дружно, координирали са позиции и дейности. С най-малката група в Народното събрание, тази на МЕЧ, надали ще се схванат. Остават ПП-ДБ, с които Борисов … ами да кажем единствено, че е комплицирано. Така че водачът на ГЕРБ надали би си отворил нов фронт, като се конфронтира с Пеевски, и най-вероятно ще заложи на прагматично съдействие - в кратковременен проект.

От триумфа на ръководството ще зависи значително и резултатът от изборите за президент, които предстоят следващата година наесен. Настоящият държавен глава Румен Радев кара своя финален втори мандат. Ако обединението се оправи с тестванията, а България бъде включена в еврозоната от 1 януари 2026 година, това ще укрепи позициите на ГЕРБ (и техните партньори) на изборите. Освен това дава опция някой сполучлив министър на ГЕРБ да размени Борисов на лидерския пост. Провал на кабинета ще разреши на опозицията - или по-скоро на част от нея, да активизира електората си, в това число посредством кандидат-президент. Наближава времето, в което публицистите още веднъж ще обкръжават Борисов с въпроса: “Ще се кандидатирате ли за президент? ”.

Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР